1922-2022 - 100 lat firmy Bazarnik!

Budowa pióra wiecznego - jak to jest zrobione?

11.03.2022

Spis treści

Każda osoba, która do tej pory nie miała do czynienia z piórem wiecznym, zapewne stwierdziłaby, że jego budowa jest całkiem prosta i właściwie nie ma nad czym się w tej kwestii rozwodzi, bowiem już na pierwszy rzut oka widać, z jakich części składa się pióro. Po zagłębieniu się w temat, szybko może się jednak okazać, że ten pozornie prosty przyrząd może zawierać w sobie liczne ciekawe rozwiązania techniczne i wiele innych niespodzianek. 

Najprostsza definicja pióra wskazuje, że jest to narzędzie piśmiennicze, które wykorzystuje się do nanoszenia znaków na papier z wykorzystaniem atramentu. Warto jednak wiedzieć o tym, że pióra wieczne znacznie ewoluowały na przestrzeni lat; nie tylko biorąc pod uwagę ich coraz to bardziej nowoczesny wygląd zewnętrzny, ale także mnogość modeli stalówek do wyboru i ich budowę, spływak czy różne systemy napełniania. W piórze możemy jednak wyróżnić kilka elementów, które pozostają niezmienne, bez nich ów przyrząd zwyczajnie nie mógłby działać prawidłowo. Co się do nich zalicza?

Pióro wieczne - budowa

Niezmienne elementy występujące w praktycznie każdym modelu piór wiecznych to:

Zdecydowanie warto zapoznać się z tymi kilkoma nazwami. Dzięki temu podczas wyboru pióra dla siebie nie będziesz mieć problemu podczas rozmowy ze sprzedawcą i określenia swoich oczekiwań względem wyglądu czy budowy poszczególnych elementów i ich właściwości. Ułatwieniu ulegnie także proces oddania pióra do naprawy i opisanie występującej usterki.

Stalówka

Stalówka nierzadko jest określana jako serce pióra. Najczęściej jest wykonana z czternastokaratowego, osiemnastokaratowego lub dwudziestojednokaratowego złota albo ze stali. Może przybrać przeróżne kształty oraz wielkości i zostawiać szerszą lub węższą kreskę, w zależności od wybranego rozmiaru. Na końcu stalówki znajduje się irydowa kulka, mająca kontakt z papierem podczas pisania.

Spływak

Spływak jest częścią stosunkowo niewielką, która “przekazuje” atrament. Zazwyczaj umiejscawia się go zaraz pod stalówką, do której ściśle przylega.

Sekcja (inaczej: grip)

Sekcja jest częścią pióra, w której osadzona jest stalówka w duecie ze spływakiem. To jeden z najważniejszych elementów, ponieważ to właśnie za sekcję będziesz trzymać pióro podczas pisania. Najczęściej sekcja stanowi odrębny element, który łączy się z korpusem, choć możesz także zdecydować się na model, w którym wyodrębnienie sekcji byłoby niemożliwe, jako że stanowi jeden element z korpusem.

Korpus

Korpus jest częścią pióra, która okrywa system napełniania, niezależnie od tego, na jaki się zdecydujesz (do wyboru: dźwigienka, konwerter, naboje, button filler).

Skuwka

Skuwkę inaczej nazywa się także nasadką, kapą, nakrywką lub obsadką. Część ta jest nakładana na stalówkę wraz z sekcją. Łączy się z korpusem. Oprócz tego może mieć klips lub być go pozbawiona. Niektóre modele mają także koluszko umożliwiające zawieszenie pióra na eleganckim łańcuszku.

System napełniania

System napełniania jest elementem, który zmienił się w największym stopniu, wraz z upływem lat. Obecnie najbardziej popularnym systemem napełniania są naboje - nieco rzadziej stosuje się konwerter. Niezależnie jednak od tego, na jaki system napełniania się zdecydujesz, pióro można napełniać jedynie przy pomocy atramentu - i tylko atramentu. Zdecydowanie nie wolno napełniać piór tuszem, choć niekiedy błędnie tych dwóch nazw używa się zamiennie. Warto wiedzieć, że napełnienie pióra wiecznego tuszem kreślarskim będzie mieć fatalne skutki w postaci zatkanego pióra, którego nie sposób dalej użytkować. Zapamiętaj zatem: pióro wieczne bez wyjątku powinno być napełniane jedynie atramentem dobrej jakości.

Dlaczego warto pisać piórem?

W dzisiejszych czasach pióro wieczne to bez wątpienia wyjątkowy przedmiot, chociaż zanim wynaleziony został długopis, to właśnie pióro było przyrządem piśmienniczym codziennego użytku, podobnie zresztą jak ołówek. Dzisiaj używanie pióra wiecznego to przede wszystkim:

  • praktyczne rozwiązanie, jeśli piszesz niezbyt estetycznie - pióro wieczne poprawia wizualnie charakter pisma,
  • obiekt pożądania i westchnień dla kolekcjonerów, szczególnie jeśli mowa o rzadkich modelach,
  • symbol wygody i pisania, które nie sprawia żadnego problemu - oczywiście dla wszystkich osób lubiących pisać piórem wiecznym i właściwie się z nim obchodzących,
  • symbol dawnych lat, budzący nostalgiczne i przyjemne skojarzenia,
  • oznaka splendoru oraz dużej dawki klasy i elegancji.

Pióro wieczne to bez wątpienia piękny przyrząd, który może budzić niesamowicie pozytywne emocje w trakcie użytkowania. Jeżeli nigdy nie miałeś okazji nauczyć się pisać piórem wiecznym, jest to najwyższa okazja, aby spróbować odnaleźć się w tej sztuce. Jeśli zaś nie używałeś pióra od wielu lat, to doskonały moment na to, aby ponownie się z nim zaprzyjaźnić i wejść na zupełnie inny, wyższy poziom piśmienniczej przygody, która z każdym dniem będzie stawiać się łatwiejsza i przyniesie mnóstwo satysfakcji.

 

 

Płatności / Payments