1922-2022 - 100 lat firmy Bazarnik!

Kaligrafia dla początkujących - poradnik

01.07.2022

Wyjątkowa sztuka kaligrafii została nieco zapomniana w trakcie upływu czasu. Wyparta przez digitalizację, transformację cyfrową, urządzenia elektroniczne, na których najczęściej piszemy listy, maile, czy wiadomości, stała się sztuką, której nie uczymy się w szkołach i do której z braku czasu nie wracamy również w domu. Duża liczba zajęć dodatkowych sprawia, że kaligrafia często ląduje gdzieś na końcu całej tej listy. Nie dlatego, że odbiorcy nie chcą jej praktykować, ale często ze względu na to, że zapominają o możliwościach nauki i rozwoju kaligrafii. Czy ten rodzaj sztuki może być uprawiany przez różnych użytkowników, niezależnie od poziomu ich dotychczasowej wiedzy na ten temat? Sprawdź, jakie są możliwości. 

Spis treści:

Czym właściwie jest kaligrafia? 

To nie tylko sztuka, ale i hobby dla wielu użytkowników. Co to jest kaligrafia w takim razie? W skrócie to sztuka starannego, estetycznego pisania, posiadającego w swojej budowie również artystyczne ozdobniki. Aby głębiej wejść w termin, określający co to kaligrafia, warto poznać jego pochodzenie. Kalos — to z języka greckiego określenie piękna i dobroci, a z kolei graphein, oznacza pisanie, przedstawianie, malowanie. Nie ma więc wątpliwości, jakie tak naprawdę znaczenie ma to słowo i co w praktyce będzie oznaczać. 

Kaligrafia oczywiście nieodłącznie wiąże się z samym procesem pisania i powstawaniem pisma. Tak jak w historii poznajemy wiele odmian pisma, tak również istnieje wiele różnych odmian kaligrafii. Kaligrafia japońska, chińska, łacińska, koreańska, arabska — jak się okazuje, to nie tylko staranne i ładne pisanie, ale również zgodne ze sztuką i założeniami poszczególnych szkół. Wtedy jeszcze pisanie nie było tak łatwym zadaniem, jak w obecnym czasie. Proces ten przebiegał niegdyś z wykorzystaniem patyków, kijków bambusowych, trzciny, czy gęsich piór. Obecnie mamy szereg narzędzi, dzięki którym kaligrafia przychodzi z większą łatwością, choć i do niej tworzone są specjalne produkty i akcesoria

Od czego zacząć praktykę kaligrafii?

Jeśli mowa o rozpoczęciu nauki pisania, to nie ma wątpliwości, że głównym czynnikiem, który pozwoli rozpocząć działanie, są po prostu chęci i nieco więcej wolnego czasu niż chwila między jednymi a drugimi zajęciami. Jeśli fascynuje Cię sztuka pisania, interesujesz się starannym pismem i tym, w jaki sposób można rozwinąć swoje umiejętności, warto początkowo zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, które znacznie ułatwią proces. 

Czego w takim razie będziesz potrzebować do kaligrafii? Jak zacząć proces nauki? Podstawowe wyposażenie obejmuje papier, szablony do pisania, pisaki, pióra do kaligrafii lub stalówki oraz tusz bądź atrament. W całej nauce ważne jest przygotowanie dla siebie odpowiedniego miejsca. Nie można przecież uczyć się starannego pisania, siedząc na kanapie i pochylając się nienaturalnie nad stolikiem kawowym. Właściwa postawa to już początek sukcesu. Potrzebne będzie wygodne krzesło, a także zachowanie zasad ergonomii przy biurku czy stole. Stwórz sobie taką przestrzeń, która pozwoli Ci skupić się tylko na danym zadaniu. 

Wracając do tematu niezbędnych w procesie nauki przyborów, ważne jest zwrócenie uwagi na stalówkę. Mamy to szczęście, że żyjemy w czasach, w których wybór produktów jest bardzo duży i bogaty, dlatego możesz zastanawiać się, który rodzaj pióra czy stalówki będzie odpowiedni. Jak dokonać wyboru produktów i jak ładnie pisać? Kaligrafia artystyczna to szczególny obszar, przy którym warto na dłużej zatrzymać się, jeśli w planach masz wybór stalówki. W zależności o tego, którego stylu właśnie się uczysz, dobierzesz do niego różne produkty. Twarda stalówka przeznaczona jest do pisma nowoczesnego, podobnie jak stalówka elastyczna. Z kolei ostra stalówka będzie idealna do kursywy angielskiej. Zdecyduj w pierwszej kolejności, od jakiego stylu pisania chcesz zacząć i do tego dobierz odpowiednie produkty.

Jakie umiejętności może rozwinąć kaligrafia?

Czy dzięki kaligrafii zaczniemy ładnie pisać na co dzień? Czego może nauczyć nas sztuka kaligrafii? Nie ma wątpliwości, że ćwiczenie pisma wpłynie na to, jak piszemy na co dzień, jaki jest nasz styl, a więc już na tym polu możemy odnieść sukcesy, regularnie ćwicząc. To jednak nie wszystko. Jak zostało wcześniej wspomniane, aby ćwiczyć kaligrafię regularnie, ważne jest poświęcenie jej odpowiedniej ilości czasu w trakcie dnia, czy jak kto woli nocy. Cały proces polega na oddaniu się nieco tej sztuce. 

Czego zaś to nas uczy? Każdy użytkownik ćwiczący kaligrafię z pewnością przyzna, że to niezła nauka cierpliwości i dokładności. To również nauka koordynacji, którą tak bardzo potrzebują ćwiczyć małe dzieci. Kaligrafia stymuluje mózg, wpływa na rozwój różnych narządów zmysłów, a dodatkowo, pozwala wyciszyć się, oczyścić umysł, który skupia się w danej chwili jedynie na starannym i dokładnym pisaniu. To zadanie, które może być rekomendowane wszystkim tym, którzy na co dzień zmagają się ze znacznym stresem w pracy czy w domu. 

Kto i kiedy może rozpocząć ćwiczenia z kaligrafią?

Każdy, kto czuje potrzebę nabycia nowych umiejętności, może rozpocząć naukę pisania. Także każdy, komu brakuje cierpliwości, a czuje, że powinien się z nią zaznajomić, może zająć się tworzeniem i kaligrafią. Jedynym warunkiem jest wygospodarowanie wolnej chwili, która pozwoli na zajęcie się skuteczną nauką. Sztuka ta ma być przede wszystkim dobrze i mile spędzonym czasem, który dodatkowo poskutkuje świetnymi wynikami związanymi z rozwojem swojego umysłu. Wszystko, czego potrzebujesz to kawałek papieru, spokojne miejsce do ćwiczeń oraz pióro. Przekonasz się, jak szybko i płynnie mija czas na nauce kaligrafii. Sprawdź, czy ta sztuka pochłonie Cię na dłużej i jak wielu innych odbiorców uda Ci się nią zarazić. 

 
Płatności / Payments